Esenciální oleje

Esenciální oleje jsou vysoce koncentrované látky, které jsou destilované nebo lisované za studena z různých částí rostlin – květin, kůry, listů, jehliček, trávy, kořenů, semínek ….

Kvalitní esenciální oleje jsou opravdu silné. Pro představu vám uvedu pár příkladů: v 15 ml lahvičce esenciálního oleje Citron je cca 75 citronů. Pro 15 ml lahvičku levandulového esenciálního oleje je potřeba zpracovat a zklidit cca 27m2 levandulového pole. A v 5 ml lahvičce esenciálního oleje Růže je cca 10 kg okvětních lístků růže.

Kvalita je naprosto klíčová, pokud chcete esenciální oleje používat pro jejich terapeutické účinky. Mnohdy stačí jen 1 kapka a 2 neudělají více práce. Důležité je myslet i na omezené zdroje přírody.

Jak esenciální oleje používat. Existují 3 modely

  1. Anglický – povrchová aplikace s nosným olejem
  2. Francouzska – povrchová aplikace, vnitřní užití
  3. Německá – inhalace

Já kombinuji všechny 3 moduly, protože vím, že pracuji s opravdu kvalitními oleji. Young Living má i certifikaci na užívání esenciálních olejů vnitřně. Celou řadu poznáte podle bílých etiket se symbolem +.

Skladování esenciálních olejů je velmi důležité, aby vám zůstaly co nejdýl v plné kvalitě. Esenciální oleje skladujeme v tmavých lahvičkách, na chladnějším místě a ve stále teplotě. Vždy na lahvičce máme kapátko, aby oloje neoxidovaly a skladujeme je ve svislé poloze na bezpečném místě před dětmi.

Děti si esenciální oleje zamilují, což považují za pozitivní jev, ale je potřeba dávat pozor a vždy s oleji pracovat s nimi, aby dítě olej na sebe nevylilo nebo nevypilo atd.

Po jakém oleji kdy sáhnout? Zde skvěle funguje intuice. Děti jsou na to uplní odborníci. Většínou přesně sáhnout po olejích, které zrovna potřebují. Dále vždy doporučuji pracovat s oleji, které nám voní. Pokud narazíte na olej, který vám nevoní nebo dokonce smrdí, nevyhazujte ho. Ono se to časem může změnit a olej se může stát pro váš čuch neutrální nebo vám dokonce začně vonět.

Pro ty, kteří stejně chtějí nějakou poučku mám tady tipy:

Pokud si potřebujete zlěpšit náladu sáhněte po citrusech, obsahují chemickou složku limonen – grep, citron, limetka, bergamot. Pokud nejste fanda citrusů sáhněte po rozmarýnu, jedli, borovici nebo smrku, tyhle esenciální oleje obsahují Pinen a ten také pozvedává náladu.

Něco na vás leze? Nejste ve své kůži? Odpověď jsou bylinky, protože vetšinou obsahují hodně Fenolů, které maji antibakteriální a antivirové účinky. Jsou skvělé na pročištění. Mezi tyhle esenciální oleje patří například Tymián, Oregáno, Skořice, Hřebíček, Rozmarýn atd.

Jste napjatí? Esenciální olej ze stromů jsou bohaté na estery, které mají protizánětlivé účinky. Uvolňují ztuhlos masírováním, aplikací na kůži, tak i inhalací. Patří sem Copaiba, Kadidlo, Černý smrk atd.

Péče o pokožku na to volíme květiny. Jsou jemné, nejšetrnější právě při použití na kůži. Často se používájí v kosmetice. Do této skupiny řadíme Růži, Geránium, Levanduli, Smil atd.

Vždy věnujte pozornost kvalitě esenciálních olejů, protože kvalita se rovná účinku. Stejně důležité je si vybrat i kvalitní difuzér.